Vestlusõhtu "Unemured. Kuidas aitab pulsikell?"

Neljapäev, 18. aprill kell 17:30 - 19:00

Eesti Tervisemuuseum • Lai 30, 10133 Tallinn, Harju maakond, Eesti

Piletimüük internetis on lõppenud.

Uni on vajalik füsioloogiline ja käitumuslik protsess hea tervise ja elukvaliteedi tagamiseks. Parim asi algava päeva alustamiseks on hästi magatud öö. Mõnedele on hea uni reaalsus, teistele aga unistus. Sellele unistusele lähemale jõudmiseks saab appi tulla ka nutikell.

Nuti-pulsikell on unehäirete skriiningu seade. Une pikkus, ärkamised, sügava une ja REM une osakaal, norskamine, liikumised, hapnikutase ja pulsisagedus annavad aimu une kvaliteedist. Uneaegse kehatemperatuuri pikemaaegne jälgimine aitab määrata kronotüüpi ja tööaja eelistust. Toatemperatuuri jälgimisest on abi magamistoa kliima kujundamisel.

Une eest kanname hoolt juba päevasel ajal. Abi on läbitavate sammude arvu tõstmisest ja teatud tegevustele õige aja leidmisest. Pulsi löögisageduse hindamine võimaldab juhtida treeninguid. Paljud on seadme igapäevased kasutajad, teised kasutavad neid aeg-ajalt oma tervise hindamisel, kolmandad aga ei ole veel pulsikella kasutama hakanud. Siiski võib pulsikell olla abiks igaühele tervise ja une jälgimisel.

Uneversumi vestlusõhtul jagab oma kogemusi ja nõuandeid kopsu- ja unearst dr Erve Sõõru, MD, PhD.


Ürituse piletiga saad samal päeval külastada Tervisemuuseumi näituseid "Avameelselt Sinu kehast" ja "Uneversum". Tule kohale juba enne vestlusõhtut, et näitustel ringi vaadata. Muuseum on avatud kell 10-18.

Kohtade arv vestlusõhtule on piiratud. Kui tulete kahekesi, siis kaaslasele sissepääs 33% soodsamalt. Muuseumikaart sündmusele sel korral prii sissepääsu ei võimalda.


Dr Erve Sõõru, MD, PhD.

Unemeditsiini juurde jõudsin üsnagi juhuslikult, kui Tartu Ülikooli arstiteaduskonna pulmonoloogia residentuuris õppides tuli hingamispuudulikkusega haigetele parimaid ravivõimalusi otsida. Sellele järgnesid õpingud paljude riikide raviasutustes rahvusvaheliselt tuntud kolleegide juures. Omandasin unearsti ja unemeditsiini eksperdi staatuse Euroopa Uneuurijate Seltsi juures. Aastaid hiljem kaitsesin unemeditsiini alase doktoritöö Tallinna Tehnikaülikoolis. Olen Eesti Unemeditsiini Seltsi asutajaliige, president (2011-2018) ja hoolin jätkuvalt Eesti unemeditsiini arengute eest. Olen tegelenud unemeditsiini alaste koolituste ja ravijuhiste ettevalmistamisega, et une uurimine ja uneravi oleks Eestis kõigile kättesaadav. Osalemine konsultandina Eesti Tervisemuuseumi näituse unest ja magamisest „Uneversum“ ettevalmistamisel on olnud põnev väljakutse. Töötan igapäevaselt kopsuarstina ja unearstina Confido meditsiinikeskuses ja Medicumis.

Tervisemuuseumi uue näituse “Uneversum. Näitus unest ja magamisest” eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilume magamistuppa ning vaatame, kuidas inimesed magavad ja mis toimub une ajal meie kehas. Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda.


Rohkem infot näituse kohta:

(*) Uneversum. Näitus unest ja magamisest.

Tere tulemast Tervisemuuseumisse!

Eesti Tervisemuuseum • Lai 30, 10133 Tallinn, Harju maakond, Eesti

Google Map of Lai 30, 10133 Tallinn, Harju maakond, Eesti

Kersti Möldre

kersti@tervisemuuseum.ee