Loengusari "Aja jälgedel": Liis Veski loeng "Tuntumaid ja tundmatumaid tõiku Jüri Uluotsa (1890–1945) elust"”

Neljapäev, 9. mai kell 17:30 - 19:00

Pärnu Muuseum • Aida 3, 80010 Pärnu, Pärnu maakond, Eesti

Pärnu muuseumi loengusarja "AJA JÄLGEDEL" 2023/2024 viies külaline on ajaloolane LIIS VESKI, kellega kohtume 9. mail kell 17.30.

“Tuntumaid ja tundmatumaid tõiku Jüri Uluotsa (1890–1945) elust"

1939. aasta pöördelistel sügispäevadel tõusis Jüri Uluots Eesti Vabariigi Peaministri ametisse ning 1940. aasta juunipöördest loetakse teda Peaministriks Vabariigi Presidendi ülesandeis. 80 aastat tagasi, 1944. aasta suure põgenemise laines õnnestus raskelt haigel Uluotsal pääseda üle tormise Läänemere Rootsi ja nii säilitada Eesti Vabariigi õiguslik järjepidevus eksiilis.

See ettekanne keskendub aga Jüri Uluotsa silmapaistvale elule ja tegevusele vabas Eestis. Millist rolli mängis Uluots poliitiku, õppejõu, juristi ja seltsitegelasena esimesel omariiklusperioodil?

On teada, et Uluots oli üks mõjukamaid Eesti õigusteadlasi, olles muuhulgas lähedalt seotud sõdadevahelise perioodi Eesti põhiseaduste ja paljude teiste seaduseelnõude väljatöötamisega. Uluotsal oli oluline roll eestikeelse õigusteaduskonna ülesehitamisel ja uue õigusteadlaste põlvkonna väljaõpetamisel. Temast kujunes üks Tartu silmapaistvamaid seltskonnategelasi. Jüri Uluotsa elus on ka palju seni vähem käsitletud asjaolusid. Miks sai just noor, äsja ülikooli lõpetanud Uluots võimaluse kirjutada esimese Eesti Vabariigi põhiseaduse algteksti? Miks jõudis Uluotsa nimi vapside 1935. aasta 8. detsembri mässukatse õnnestumise korral kokku tulema pidanud Rahvuskongressi nimekirja? Kuidas sai Uluots kuuluda korraga kahte üliõpilaskorporatsiooni? Kuidas kirjeldasid Uluotsa tema klassivennad Johannes Vares ja Johannes Semper?

Ettekanne püüab tegeleda nii tuntumate kui ka vähem tuntud teemadega Uluotsa elus ja tegevuses. Pärnuga seob Uluotsa muuhulgas tõik, et gümnaasiumihariduse omandas ta just selles linnas. Pärnu periood tähistab ka Uluotsa poliitilise maailmavaate kujunemise algust.

2021. aastal pälvis autorite kollektiiv Marju Luts-Sootak, Hannes Vallikivi, Hesi Siimets-Gross ja Liisi Veski Riigikantselei Eesti riigijuhtide elu ja tegevuse uurimise stipendiumi, kirjutamaks riigivanemate sarjas Jüri Uluotsa akadeemilise biograafia. Enda ja oma kaasautorite senise uurimistöö tulemusi tutvustab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Liisi Veski.

Loeng toimub Pärnu muuseumi ajutiste näituste saalis 3. korrusel.

Pilet 6€*

*Muuseumikaardiga on osalemine tasuta. Eelmüügist palume soetada vastav 0-pilet, mis tuleb koos Muuseumikaardiga enne loengut valideerida.
*Loengusari on mõeldud ka Pärnu üldhariduskoolide õpetajatele täiendõppeks ning neile on loengutes osalemine TASUTA. Eelmüügi kaudu registreerumiseks palume soetada vastav 0-pilet. 

Loengusari toimub kuuel korral 2023/2024 õppeaasta jooksul. Vähemalt viies loengus osalemise korral väljastab Pärnu muuseum tunnistuse. Loengusarjas osalemine ei anna ainepunkte.

Pärnu Muuseum • Aida 3, 80010 Pärnu, Pärnu maakond, Eesti

Google Map of Aida 3, 80010 Pärnu, Pärnu maakond, Eesti

SA Pärnu Muuseum

+372 443 0585

info@parnumuuseum.ee